Zadbaj o Siebie na wiosnę

Minęły Święta Wielkanocne, czas bab, mazurków, białych kiełbas, żuru, nalewek, ajerkoniaków i
wielu innych świątecznych przysmaków. Aura za oknem w tym roku nie sprzyjała spacerom oraz
podejmowaniu ćwiczeń fizycznych. Przypadający tuż po Świętach Światowy Dzień Zdrowia
przypomina nam, że warto o nie zadbać, by czuć radość, motywację do działania oraz zapobiegać
chorobom cywilizacyjnym, takim jak cukrzyca, choroby serca, depresja i wiele innych. Zadbaj o siebie na wiosnę.

Dbanie o siebie, podobnie jak o swoich najbliższych, jest niezwykle istotne i dobrze, by stało się
nawykiem. Często odmawiamy sobie przyjemności, łagodności i troski, choć robimy co w naszej
mocy, by nie zabrakło tego naszym dzieciom, partnerom, bliskim osobom. O sobie zapominamy…

Jak dostrzec siebie, zbudzić się z zimowej „drzemki” i poczuć się wspaniale?

Wraz z nadejściem cieplejszej pogody zadbaj o ciało i duszę. One z pewnością będą za to wdzięczne.Jak możesz to zrobić?

Przyjrzyjmy się pięciu aspektom życia, które często spychane są na dalszy plan wśród nadmiaru
obowiązków.

1) Zaprzyjaźnij się ze swoim Ciałem

Potraktuj się jak swojego najlepszego przyjaciela, spójrz na siebie z miłością i wdzięcznością. Nie zapominaj, że Twoje ciało jest świątynią Twojej duszy. To ono codziennie wykonuje dla Ciebie ogromny wysiłek. Dostrzeż i zaakceptuj je. Wsłuchaj się w wewnętrzny głos i zapytaj, co do Ciebie mówi. Niewysłuchane „prośby naszego ciała”, latami zamykane w szczelnie zamkniętej i ukrytej klatce, wybuchają niespodziewanie. Wybuchają, bo zmęczone ciało stoi na „krawędzi”. By przetrwać i nadal Ci służyć, szuka Twojej uwagi oraz pomocy, poprzez choroby, mówiąc „zatrzymaj się w końcu i dostrzeż mnie”. Ciało, które zaczyna odmawiać współpracy nie jest Twoim wrogiem, jest sprzymierzeńcem, który chce byście razem mogli cieszyć się życiem.

Zadaj sobie pytanie, co możesz dzisiaj zrobić dla Swojego Ciała?

Zabierz je na spacer do lasu, pooddychaj, poczuj zapachy, ruch powietrza, przytul dziecko, drzewo, psa czy kota. Posiedź w fotelu z filiżanką dobrej herbaty i książką. Nie masz na to czasu? Zadbaj o to, by go odnaleźć. Kiedyś ktoś mi powiedział: „wszyscy mamy go tyle samo, trwa od urodzenia do śmierci”. Nie daj mu umykać na bezmyślnym patrzeniu w ekran telefonu. Poszukaj chwili dla siebie. Wyłącz telefon na 30 minut i zaobserwuj czy nie zyskujesz jednocześnie więcej przestrzeni, która jest tylko dla Ciebie?

2) Jedz na zdrowie

Dbanie o siebie nierozerwalnie wiąże się z jedzeniem. To, jak i czym się karmimy wpływa na poziom naszej energii witalnej, stan zdrowia fizycznego i psychicznego oraz relacje z innymi. Po okresie zimowym, sprzyjającym jedzeniu cięższych potraw, nadchodzi pora, by zmodyfikować zawartość oraz proporcje talerza. Zadbaj o jakość zjadanych potraw, karmiąc swoje ciało tym, co mu służy. Da Ci to poczucie przyjemności i lekkości. Nie wlewaj do baku paliwa kiepskiej jakości, jeśli chcesz jechać długo i bezpiecznie, odkrywając to, co po drodze.

Jak możesz to zrobić?

Jedz prawdziwe jedzenie (o prawdziwym jedzeniu możesz przeczytać tutaj), zrezygnuj z wysokoprzetworzonej żywności. Dbaj o różnorodność i regularność posiłków, które zawierają warzywa, dobrej jakości białko oraz dobre tłuszcze. I nie zapominaj o piciu wody. Nie katuj się drakońskimi dietami. Nie rezygnuj z drobnych przyjemności i ulubionych smaków, lecz jedz z uważnością, intuicyjnie, gdy czujesz głód (nie myl go z apetytem na „coś”). Jeśli zauważasz u siebie tendencję do kompulsywnego jedzenia, odkrywaj powoli, krok po kroku, czego tak naprawdę jesteś głodna/głodny?

3) Uświadom sobie własne Emocje i zadbaj o nie

Emocje rządzą naszymi wyborami dotyczącymi tego, co i w jaki sposób jemy, jak spędzamy czas, jakie budujemy relacje. Jednak warto sobie uświadomić, że to co czujemy jest wtórne do naszych myśli i przekonań. Od tego co pomyślimy o jakimś zdarzeniu, zależy to, co poczujemy w związku z nim. Z pewnością zdarzyło Ci się, że bliska osoba poczuła zupełnie co innego niż Ty, choć znajdowaliście się w tej samej sytuacji. Jest to spowodowane odmiennymi sposobami myślenia oraz utrwalonymi przekonaniami zbudowanymi na kanwie osobistych doświadczeń. Dlatego właśnie to, co dla jednych jest wydarzeniem stresującym, dla innych może być nieznaczącym epizodem, błahostką lub nawet przyjemnością.

Przyjrzyj się własnemu sposobowi patrzenia na świat. Czy Twoje rozumienie sytuacji jest „jedynym słusznym” i czy ten sposób myślenia Ci służy, wywołując przyjemne stany emocjonalne? Czy to co myślisz wynika z Twego wnętrza, czy jest głosem zewnętrznym, który w Tobie  zamieszkał? Zauważ, czy nie próbujesz zagłuszyć swoich prawdziwych stanów emocjonalnych, uciekając w pracę, jedzenie, alkohol i inne używki, złość, zakupy, koncentrację na wyglądzie, telewizję, … ? Zatrzymaj się, zanim kolejny raz automatycznie wejdziesz w te aktywności i spróbuj dokonać świadomego wyboru. Zapytaj siebie, czego chcesz? Robiąc to, możesz wpływać na odczuwane emocje oraz redukować poziom i częstotliwość odczuwania stresu. Gdy emocje są zbyt intensywne i przygnębiające, poszukaj wsparcia: porozmawiaj z kimś bliskim, wyrzuć złość, rozładuj skumulowane napięcie, płacz lub skorzystaj z profesjonalnej pomocy.

4) Poczuj przyjemność z ruchu

Nasze ciało lubi codzienną dawkę naturalnego ruchu. Nie chodzi o wylewanie z siebie potów podczas codziennych, bardzo intensywnych ćwiczeń, ponieważ taki sposób traktowania ciała niewiele ma wspólnego z byciem dobrym dla siebie. Co więcej podnosząc poziom kortyzolu, zbyt intensywne ćwiczenia mogą sprzyjać wystąpieniu chorób cywilizacyjnych, zamiast im zapobiegać.
Ciało lubi ruch. Sprzyja on rozładowaniu napięć, jest masażem dla naszych organów wewnętrznych, koi emocje i wypełnia organizm endorfinami, dającymi poczucie szczęścia, motywację do działania oraz optymistyczne nastawienie do świata.

Dobrze, by ćwiczenia odzwierciedlały nasz codzienny sposób poruszania się i sprzyjały pogłębionemu, świadomemu oddechowi, jak np. delikatna gimnastyka, marsz, joga, pilates…. Życie w czasie pandemii nie rozpieszcza możliwościami korzystania z infrastruktury obiektów sportowych. Jednakże wymienione rodzaje aktywności fizycznej ich nie wymagają. Wystarczy las, park, mata rozłożona w salonie. Poszukaj w sobie odpowiedzi, czy jesteś w stanie zadbać o codzienną porcję ruchu? Co może Ci pomóc, by wytrwać w postanowieniu? Od czego zacząć? Jaka forma ruchu jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia?

5) Śpij, żeby się wyspać

Śpij tak, żeby się wyspać, odpocząć i naładować organizm. Potrzebujemy snu, by odzyskać energię po wyczerpującym dniu. Nasze ciało pamięta „zarywane” latami noce: jeszcze jeden egzamin do zdania, jeszcze jeden projekt do wykonania, impreza do „zaliczenia” czy film do obejrzenia. Nie wystarczy jednak spać byle jak, zasypiając ze zmęczenia na kanapie, w ubraniu i budzić się zwiniętym w kłębek, by z energią rozpocząć kolejny dzień.

Liczy się nie tylko ilość ale również jakość snu, tak by wzmacniać naszą wewnętrzną moc, witalność oraz zdrowie. Badania naukowe wskazują, że ilość potrzebnego nam snu jest kwestią mocno indywidulaną, jednak dobrze, by wartość ta oscylowała wokół cyfry 8. Co więcej, nasz mózg najlepiej się regeneruje, jeśli zaśniemy jeszcze przed północą. Zadbaj zatem o to, by nie kłaść się zbyt późno. Ciało wypocznie, gdy nie będzie musiało ciężko pracować trawiąc obfitą, późną kolację, zatem zjedz ostatni, lekki posiłek około 3 godzin przed snem (Tutaj wkrótce więcej o tym, co jeść na kolację, by łatwiej zasypiać a czego unikać). Stopniowo wprowadzaj stałe pory pójścia do łóżka i pobudki.

Do snu, jak do pójścia do pracy czy na przyjęcie należy się odpowiednio przygotować. Właśnie po to, by sen był naszym sprzymierzeńcem i wytchnieniem. Już dwie godziny przed pójściem spać odłóż wszelkie źródła niebieskiego światła (telefon, komputer, telewizor), wywietrz sypialnię, weź prysznic lub odprężającą kąpiel, załóż ulubioną piżamę, nie zabieraj komórki do łóżka… Sposobów na wieczorny relaks sprzyjający zaśnięciu jest więcej. Ty również możesz się ich nauczyć.

#swiatowydzienzdrowia #wiosennedbanieosiebie #niezajadajstresu #cialopamieta
#jedzenieintuicyjne #kompulsywnejedzenie #fitnawiosne #zyjpelniazycia #zdrowysen #dietanawiosne #wewnetrznykrytyk