Przestrzeganie diety a emocje, czyli jak żyć na diecie…

Nazywam się Małgorzata Pietras-Mrozicka. Jestem psychologiem, ceretyfikowaną terapeutką Resources Therapy (Terapii Zasobów) RT®.  Specjalizuję się w psychodietetyce, dietoterapii i dietetyce. W pracy łączę pomoc psychologiczną i dietetyczną. Pomagam polubić siebie, radzić sobie z trudnościami oraz wzmacniać motywację do zmiany niekorzystnych nawyków żywieniowych. Wierzę w zdrowienie przez jedzenie dlatego opracowuję najkorzystniejsze sposoby odżywiania dla osób chcących jeść zdrowo i smacznie,
oraz zalecam diety wspomagające leczenie chorób.

Słucham.

Pomagam znaleźć skuteczne rozwiązania.

Wspieram.

 

Dietetyka i psychologia

Projekt Gabinetu PsychoDietoTerapii jest efektem moich doświadczeń zawodowych oraz życiowych. Wykorzystuję wiedzę zdobytą na  studiach, jednak przekonałam się, że sama teoria to nie wszystko. Jestem przede wszystkim praktykiem.

Codzienną praktykę zdobywam od kilku lat we własnej rodzinie. Ze względu na choroby własne i moich dzieci nauczyłam się bilansować posiłki, prowadzić kilka diet równocześnie (często wykluczających się). Wiem już jak smacznie i zdrowo jeść na diecie trzustkowej (ostre zapalenie trzustki), diecie lowFODMAP (SIBO, zapalenie jelita grubego, ZJD), diecie przeciwzapalnej (Hashimoto), bezglutenowej (Celiakia), bezfruktozowej i bezmlecznej  oraz o niskim Indeksie Glikemicznym (hiperinsulinemia, insulinooporność).

Przekonałam się, że przestrzeganie diet leczniczych dotyczy nie tylko zawartości talerza, lecz również organizacji kuchni, zakupów, czytania etykiet, podróżowania, jedzenia poza domem, celebracji rodzinnych. Przestrzeganie diety budzi także trudne emocje. W poradzeniu sobie z nimi może pomóc dobry psychodietetyk, specjalista łączący psychologię i dietetykę.

Robię to na codzień jako mama dzieci z Celiakią, nietolerancją laktozy, cukrów oraz zaburzeniami immunologicznymi, stałam się ekspertem od organizowania życia z dietą (posiłków przed/szkolnych, przyjęć urodzinowych, wycieczek, zielonych szkół), gdy nie mogą zjeść tego samego, co koledzy lub spontanicznie „wyjść na pizzę i lody”.

Jestem powierniczką smutków moich dzieci. Mam wypracowane sposoby na to, co może zjeść dziecko na diecie, by cała rodzina mogła spędzać radośnie czas i mieć co zjeść poza domem.

Życie na diecie stało się problematyką prowadzonych przeze mnie badań naukowych w ramach doktoratu. Jestem autorką publikacji naukowych, których spis znajduje się na profilu LinkedIn

Na własnym przykładzie oraz pracując z innymi zrozumiałam, że jedzenie może być zarzewiem konfliktu i trudności w relacjach. Poznałam problemy, z jakimi zmagają się rodzice dzieci leczonych dietą. Przekonałam się, jak trudno uzyskać specjalistyczną pomoc medyczną i dietetyczną. „Odbijanie się od kolejnych drzwi” w trakcie diagnozy może prowadzić do bezradności. Zyskałam wiedzę, że gotowe produkty dietetyczne, ze względu na niezdrowy skład i sposób przetworzenia, przyczyniają się do dalszych problemów zdrowotnych (otyłość, cukrzyca, choroby nerek, etc.). Wiem, że odpowiednie jedzenie może przyspieszyć proces zdrowienia ciała i duszy oraz zmniejszać dolegliwości bólowe.

Zderzenie psychologii z dietetyką w moim życiu, codzienne dokształcanie się i czytanie kolejnych książek na ten temat skłoniło mnie to do podjęcia studiów w zakresie dietetyki i planowania żywienia oraz do udziału w szkoleniach, warsztatach i konferencjach dietetycznych i psychodietetycznych.  

Wzbogaciłam dzięki temu wiedzę w zakresie stylu życia, sposobów odżywiania, chorób dietozależnych (IBS i inne choroby jelit, SIBO, celiakia, cukrzyca, zapalenie trzustki, Hashimoto, depresja, zaburzenia neurologiczne, i inne choroby autoimmunologiczne) oraz zdobyłam praktyczne umiejętności prowadzenia diet leczniczych (diety eliminacyjne, AIP, lowFodmap, lekkostrawne, ketogenne,
o niskim indeksie glikemicznym, etc.
). 

Doskonalę umiejętności terapeutyczne.

Ukończyłam

certyfikowane szkolenie Resources TherapyRT® u twórcy metody Prof. Gordona Emmersona,

Miłość i seksualność, 2-dniowy warsztat z zakresu NARM™ NeuroAffective Relational Model (Michael Mokrus)

roczne seminarium Psychoterapii Psychodynamicznej,

warsztaty w zakresie Psychoterapii Tańcem i Ruchem, Metody Feldenkreisa oraz Terapii Zasobów (RT) i Focusing. 

Nie było łatwo, ale zyskałam pewność, że wiele z tych trudności jesteśmy w stanie przekuć na coś dobrego: jeszcze silniejsze więzi z bliskimi, empatię w stosunku do doświadczeń innych osób, lepszą organizację życia codziennego, satysfakcję z poradzenia sobie oraz siłę i motywację, by pomagać innym.

Dzięki tym doświadczeniom mogę wspierać osoby znajdujące się w podobnej sytuacji.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat moich kwalifikacji i umiejętności lub zapoznać się z moimi publikacjami naukowymi zapraszam do odwiedzenia mojego profilu na LinkedIn.

Jest się czym dzielić.

Moje kwalifikacje
Edukacja i praktyka
WARSZTAT PSYCHOLOGICZNY
KONFERENCJA
KONFERENCJA
SENIMARIUM
WARSZTATY
STUDIA
KONFERENCJE MIĘDZYNARODOWE
KONFERENCJA I WARSZTATY
STUDIA
„Podstawy DMT” (Psychoterapii Tańcem i Ruchem), Polski Instytut Psychoterapii Tańcem i Ruchem
Ogólnopolska konferencja Naukowa „Kultura wykluczenia. Choroba jako wykluczenie” – wygłoszenie referatów pt.: „Zarezerwowane dla mam. Depresja poporodowa ojców i reakcje na nią w świetle obecnych badań” oraz „Winny świat czy ja? Doświadczanie problemu wykluczenia w narracjach osób chorych na depresję”

Ogólnopolska Konferencja Naukowa Apetyt na Jedzenie, UKW Bydgoszcz i wygłoszenie referatu „Ból (nie)jedzenia. Bo jedzenie nie zawsze smakuje… Rozważania na temat doświadczania jedzenia w kontekście wybranych chorób.

Ukończenie SEMINARIUM PSYCHODYNAMICZNEGO, Łódzkie Centrum Psychodynamiczne
Warsztat „Metoda Autobiograficznego Wywiadu Narracyjnego”, Uniwersytet Łódzki
Ukończenie STUDIÓW MAGISTERSKICH Z PSYCHOLOGII, w specjalności psychologia zdrowia i kliniczna, Społeczna Akademia Nauk w Łodzi

Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Kulturowe i Zdrowotne Aspekty Jedzenia” Gdańsk

Międzynarodowa Konferencja Naukowa Zdrowie i Style Życia, Wrocław (aktywny udział w konferencji, wygłoszenie referatu i udział w panelu dyskusyjnym)

Konferencja Naukowo – Szkoleniowa „Celiakia – choroba o wielu obliczach”, Grupa ALAB

„Życie bez glutenu – aspekty praktyczne diety w celiakii i innych chorobach glutenozależnych, Instytut Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum

II Ogólnopolska Konferencja Psychika a Dietetyka, Instytut Żywności i Żywienia

Warsztat „Metody Badań Biograficznych dla Zaawansowanych”, Uniwersytet Łódzki

Konferencja Naukowa „Trends in Dietetics 2018”, Polskie Stowarzyszenie Dietetyków Łódź

Konferencja warsztatowa, Gastroenterologia Dziecięca. Żywienie i profilaktyka zdrowotna, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

Międzynarodowa Konferencja Naukowa Zdrowie i Style Życia, Wrocław (aktywny udział w konferencji, wygłoszenie referatu „Problemy codziennego funkcjonowania psychospołecznego w związku z restrykcjami żywieniowymi w narracji osoby przewlekle chorej. Analiza przypadku” i udział w panelu dyskusyjnym

Międzynarodowa Konferencja Pracy z Ciałem „SAPERE” – ciało-okno do wnętrza umysłu, Nowa Psychologia Kraków. Nurty edukacyjno-terapeutyczne związane z pracą z ciałem w ujęciu terapeutycznym „Poziomy Wglądu”, „RT-Terapia ZASOBÓW”, Terapia Oddechem, Bioenergetyka Lowena, DMT – terapia Tańcem i Ruchem, Bodynamic.
Warsztaty: Metoda Feldenkreisa, Focusing, Terapia Zasobów

Ogólnopolska Konferencja Naukowa Nutricib Żywność i żywienie – przegląd i badania, Lublin. Wygłoszenie referatu pt.: Emocje na diecie. Problemy natury psychicznej po diagnozie celiakii.

Psychodietetyka w Praktyce. Przez mózg do żołądka. Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczo Behawioralnej Dzieci, Młodzieży i Rodzin oraz Gdański Uniwersytet Medyczny

Warsztat „Zaburzenia snu a rozwój otyłości u dzieci” na I Kongresie Pediatryczno-Żywieniowym w Łodzi

Studia na kierunku: Dietetyka i Poradnictwo Żywieniowe, WSNIS Lublin

2013
2015
2016
czerwiec 2016
2016/2017
2017
2018
2019
2019/2020
Na czym polega moja praca?
TO POSZUKIWANIE RÓWNOWAGI POMIĘDZY CIAŁEM I PSYCHIKĄ

Wierzę, że wiele problemów doświadczanych przez pacjentów wynika z braku równowagi pomiędzy ciałem i psychiką. Dlatego towarzyszę im w odnalezieniu tego balansu, również poprzez zdrowe postawy względem jedzenia.

Jedzenie,jako czynność towarzysząca nam na każdym etapie życia może być źródłem radości, ale również lęku, złości i smutku, co sprzyja pogorszeniu funkcjonowania i stanu zdrowia oraz pojawieniu się zaburzeń odżywiania (ortoreksja, anoreksja, bulimia, kompulsywne objadanie się i inne).

Wspieram tych, dla których jedzenie staje się źródłem niepokoju, choć może być przyjemnością i skutecznym lekarstwem w procesie zdrowienia.

Pomagam rozwijać umiejętności i motywację do wdrożenia dobrze zbilansowanej diety, sprzyjającej utrzymaniu zdrowia, zapobieganiu i leczeniu chorób cywilizacyjnych, oraz lepszemu funkcjonowaniu psychospołecznemu.

Oferuję pomoc:

 • psychologiczną dla osób doświadczających: problemów z akceptacją siebie i swojego ciała, trudności w relacjach, poczucia wykluczenia, braku wsparcia, napięć w ciele, przewlekłego stresu, poczucia straty w związku z utratą zdrowia, chcących poprawić styl oraz satysfakcję z życia
 • psychodietetyczną nakierowaną na pacjentów, którzy: zmagają się z zaburzeniami odżywiania, nastroju, obsesyjno-kompulsywnymi, potrzebują wsparcia w zakresie modyfikacji nawyków żywieniowych, motywacji do wdrożenia i utrzymania zmian, chcą nauczyć się regulować własne emocje bez pomocy jedzenia, nie mogą schudnąć bądź przytyć
 • żywieniową w zakresie:
     • zdrowego odżywiania i planowania zbilansowanych posiłków dostosowanych do indywidualnych potrzeb organizmu. (Proces planowania odpowiedniej diety odbywa się na podstawie wywiadu żywieniowego, zdrowotnego i dotyczącego stylu życia oraz analizy składu ciała.)
     • stosowania diet eliminacyjnych w celach leczniczych: dieta bezglutenowa, bezlaktozowa, bezmleczna, bezcukrowa, dieta Paleo, protokół autoimmunologiczny (AIP), dieta low-FODMAP, dieta trzustkowa (niskotłuszczowa), dieta w chorobie refluksowej, itp. (Ze mną przekonasz się, że stosując dietę nie musisz rezygnować z wielu aktywności w zakresie spędzania czasu wolnego czy podróżowania. Wspólnie znajdziemy sposób na przezwyciężenie ograniczeń.)
 • organizacji procesu diagnostycznego oraz szukaniu dalszej pomocy medycznej (badania laboratoryjne, lekarze specjaliści, suplementacja)
 • w praktycznej organizacji życia domowego i funkcjonowania codziennego po przejściu na dietę (zasady gotowania, wspólne zakupy, sprzęty kuchenne, bezpieczne produkty, jedzenie poza domem)
 • poprzez prowadzenie grup wsparcia, szkoleń i warsztatów (emocjonalne „oswojenie” diety i choroby, praca z ciałem, motywacja do wprowadzenia zmian, praktyczne aspekty diet leczniczych i nie tylko).
Skontaktuj się ze mną


  Gabinet PsychoDietoTerapia