PSYCHIKA. JEDZENIE. ZDROWIE.
Czym jest psychodietoterapia?
Według mnie te trzy elementy naszego zdrowia wpływają na siebie wzajemnie. Nie da się ich od siebie rozdzielić. Potwierdzeniem na to są badania naukowe, których wyniki wskazują na wpływ tego, co jemy i jak jemy na inne aspekty naszego życia.
Niewątpliwie jedzenie jest jedną z podstawowych czynności, które decydują o naszym istnieniu. Jest paliwem, przyjemnością, spotkaniem i celebracją.
Wspólne zasiadanie do stołu sprzyja pogłębianiu relacji z innymi.
Póki nie mamy ograniczeń w zakresie odżywiania, spowodowanych chorobą, nie zdajemy sobie sprawy, jak duży wpływ ma ta czynność na nasze życie. Ci, którzy zmuszeni są do rezygnacji z pewnych potraw wiedzą, że wpływa to na swobodę dnia codziennego, spontanicznych spotkań ze znajomymi, rodzinnych celebracji i wyjazdów. Tworzymy wówczas więzi i uzyskujemy tak potrzebne dla poczucia bezpieczeństwa wsparcie najbliższych i przyjaciół.
Posiłek może być terapią dla duszy.
Jeść musimy wszyscy, by przeżyć. Spożywanie posiłku w miłej atmosferze sprawia, że czujemy się szczęśliwi, bezpieczni, zaopiekowani. Czy nie zdarzyło Ci się poczuć lepiej, po smacznym posiłku w gronie bliskich? Jednak nie zawsze to, co i jak jemy sprzyja naszemu zdrowiu i samopoczuciu. Błędy żywieniowe, powtarzane od lat mogą nieść przykre konsekwencje dla Twojego zdrowia i dla samopoczucia psychicznego. Konsekwencją źle zbilansowanej diety mogą być niedobory witamin i minerałów, które sprzyjają zaburzeniom nastroju i pojawieniu się stanów depresyjnych, lękowych oraz zaburzeń neurologicznych. By sobie z nimi radzić warto wiedzieć jak jeść, by dusza i ciało odnosiły z tego korzyści.
Działa to także w drugą stronę.
Samopoczucie i aktualny nastrój wpływają na nasze wybory żywieniowe . Gdy jesteś smutny lub zdenerwowany sięgasz po inne potrawy niż kiedy czujesz się zrelaksowany? Wiele osób doświadcza podobnie.
Według doniesień mikrobiologów nastrój, nastawienie do życia i poczucie szczęścia zależą od flory bakteryjnej, jaka zamieszkuje nasze jelita. Gdy jesteś smutny, szukasz słodkiej lub słonej przekąski? Czyżby to bakterie decydowały o tym, co znajdzie się na naszych talerzach?
Koło się zamyka…
Ponieważ to, jakie bakterie pojawią się w naszych jelitach, zależy od tego, jak się odżywiamy. Modyfikując odpowiednio dietę i rezygnując z pewnych grup pokarmów, możesz stopniowo eliminować złe bakterie i uwolnić przestrzeń dla tych, które sprzyjają Twojemu samopoczuciu.
Jedzenie ma moc przywracania zdrowia.
Coraz częstsze choroby cywilizacyjne spowodowane są niewłaściwym sposobem odżywiania naszych organizmów, błędnymi nawykami żywieniowymi oraz problemami natury psychologicznej, wynikającymi z wszechobecnego stresu. Odpowiednio zbilansowana dieta może im zapobiegać lub sprzyjać procesowi zdrowienia w wielu chorobach. Dzięki niej wyrównasz niedobory pokarmowe, przywrócisz równowagę w organizmie. Stan równowagi pozwala na prawidłowe działanie układu hormonalnego i immunologicznego, które nadzorują to, jak radzisz sobie Ty i Twoje ciało z zagrożeniami takimi jak bakterie, wirusy czy nadmierna ekspozycja na stres.
Dietoterapia sprzyja leczeniu wielu chorób: chorób autoimmunologicznych, metabolicznych, onkologicznych, kardiologicznych, etc. Leczenie jedzeniem może być jedyną skuteczną formą leczenia w chorobach takich jak celiakia oraz może być, obok leczenia farmakologicznego sposobem na pozbycie się przykrych dolegliwości jak w cukrzycy, chorobach zapalnych jelit, chorobie Hashimoto, chorobach kardiologicznych i wielu, wielu innych.
Stan naszego zdrowia ma też wpływ na to, co jeść możemy i jakimi smakami możemy się rozkoszować. Warto zatem zadbać, by dowiedzieć się jak jeść, by cieszyć się dobrym zdrowiem, samopoczuciem i smakiem spożywanych posiłków.
W gabinecie PsychoDietoTerapii zatroszczymy się o te wszystkie trzy elementy, po to by wzmacniać Twoje zdrowie, poprawiać samopoczucie i dać Ci możliwość doświadczania radości z jedzenia.
PSYCHIKA. JEDZENIE. ZDROWIE.
Według mnie te trzy elementy naszego zdrowia wpływają na siebie wzajemnie. Nie da się ich od siebie rozdzielić. Potwierdzeniem na to są badania naukowe, których wyniki wskazują na wpływ tego, co jemy i jak jemy na inne aspekty naszego życia.